National and Service Level Awards

Awards

Trophies and awards are sponsored by the Daedalians. Our organization recognizes flight safety in all areas of military aviation and even reaches out to our future by awarding our top high school JROTC students. Click on the highlighted awards to see a list of our winners. Call Daedalians HQ for a complete listing of awards.

Admiral James S. Russell Naval Aviation Flight Safety Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the Navy major flying command determined by the Chief of Naval Operations to have the most effective flight safety accident prevention program during the award period.

This award was established in 1978 to honor a renowned naval aviator, Admiral James S. Russell. During his long and distinguished career, Admiral Russell served in such key posts as a carrier Division Commander in the Pacific during World War II, as Chief of the Navy Bureau of Aeronautics, Vice Chief of Naval Operations, and Commander in Chief of NATO Forces in Southern Europe.

This trophy is presented each year at the Daedalian National Convention.

RECIPIENTS FROM 1978 - 2016

2016 – Naval Air Systems Command

2015 – Fourth Marine Aircraft Wing

2014 – Naval Air Systems Command

2013 – Fourth Marine Aircraft Wing

2012 – Fourth Marine Aircraft Wing

2011 – Commander, Naval Air Systems Command (NAVAIR)

2010 – Commander Naval Air Force Reserve

2009 – Fourth Marine Aircraft Wing

2008 – Fourth Marine Aircraft Wing

2007 – Fourth Marine Aircraft Wing

2006 – Commander, Naval Air Force Atlantic

2005 – Commander, Naval Air Forces

2004 – Naval Air Systems Command

2003 – Naval Air Training Command

2002 – 4th Marine Aircraft Wing

2001 – 4th Marine Aircraft Wing

2000 – Commander Naval Air Reserve Force

1999 – 4th Marine Aircraft Wing

1998 – 4th Marine Aircraft Wing, New Orleans, Louisiana

1997 – 4th Marine Aircraft Wing, USMCR

1996 – Helicopter, Anti-Submarine (Light) Wing, Atlantic

1995 – Naval Air Reserve Forces

1994 – 4th Marine Aircraft Wing

1993 – Naval Air Training Command

1992 – 4th Marine Aircraft Wing

1991 – Fleet Marine Force, Atlantic

1990 – Naval Air Training Command

1989 – Naval Air Force, Atlantic Fleet

1988 – Naval Air Systems Command

1987 – Commander, Naval Air Reserve Force

1986 – Naval Air Force, Atlantic Fleet

1985 – Naval Air Force, Atlantic Fleet

1984 – Naval Air Systems Command jointly with Fleet Marine Force, Atlantic

1983 – Naval Air Training Command jointly with Naval Air Force, Pacific Fleet

1982 – Naval Air Reserve Force jointly with Naval Air Force, Pacific Fleet

1981 – Naval Air Training Command

1980 – Naval Air Training Command

1979 – Fleet Marine Force, Pacific

1978 – Fleet Marine Force, Atlantic

Russel Award

Brigadier General Carl I. Hutton Memorial Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the US Army unit determined by the Department of the Army to have demonstrated outstanding professionalism and contributed immeasurably to the advancement of flight safety in Army aviation during the award period.

This award is named in honor of Brigadier General Carl I. Hutton, USA, who was instrumental in establishing the Army’s first Helicopter Advanced Tactical Training Course while Director of the Department of Air Training of the Artillery School at Fort Sill, Oklahoma. In 1954, he became the first Commander of the Army Aviation School and Commanding General, Fort Rucker, Alabama.

This trophy is presented each year during the Daedalian National Convention.

RECIPIENTS FROM 1979 - 2016

2016 – Army Aviation Support Facility (AASF) #2, Wisconsin Army National Guard

2015 – 10 th Combat Aviation Brigade, 10 th Mountain Division (Light Infantry), Fort Drum, NY

2014 – 4th Battalion, 101st Aviation Regiment, 159th Combat Aviation Brigade (Task Force Wings)

2013 – First Battalion 160th Special Operation, Aviation Regiment (AIrborne)

2012 – 101st Combat Aviation Brigade, Task Force Destiny, 101st Airborne

2011 – 1st Battalion, 11th Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2010 – Army 4th CAB Task Force Commanche

2009 – 2nd Combat Aviation Brigade

2008 – 2nd Squadron, 17th Calvary Regiment, 101st Airborne Division

2007 – 2nd Combat Aviations Brigade, Camp Humphreys, Republic of Korea

2006 – 2nd Squadron, 6th Calvary Regiment

2005 – 2nd Battalion, 101st Aviation Regiment

2004 – 4th Brigade, 1st Armored Division

2003 – 4th Brigade, 3rd Infantry Division (Mechanized)

2002 – 159th Aviation Brigade (Assault)

2001 – 159th Aviation Brigade (Assault)

2000 – 159th Aviation Brigade (Assault)

1999 – 6th Cavalry Brigade (Air Combat), Fort Hood, TX

1998 – 17th Aviation Brigade, Seoul, Korea

1997 – 18th Aviation Brigade, Fort Bragg, NC

1996 – 17th Aviation Brigade, Seoul, Korea

1995 – 10th Aviation Brigade, 10th Mountain Division (Light), Fort Drum, NY

1994 – 24th Combat Aviation Brigade, 24th Infantry Division (Mechanized), Hunter Army Airfield, GA

1993 – 10th Aviation Brigade, 10th Mountain Division (Light), Fort Drum, NY

1992 – Aviation Brigade, 25th Infantry Division, Wheeler Army Airfield, HI

1991 – 6th Cavalry Brigade (Air Combat), Fort Hood, TX

1990 – 4th Aviation Brigade, 1st Armored Division, Katterbach, Germany

1989 – 377th Medical Company (Air Ambulance), Yongsan, Republic of Korea

1988 – Echo Company, 24th Aviation Regiment, Aviation Division (Mechanized), Hunter Army Airfield, GA

1987 – Bravo Company, 2nd Battalion, 150th Aviation Regiment, Hunter Army Airfield, GA

1986 – 268th Attack Helicopter, Fort Lewis, WA

1985 – 184th Aviation Company (Assault Helicopter), Schofield Barracks, HI

1984 – 6th Cavalry Brigade (Air Combat), Fort Hood, TX

1983 – 5th Infantry Division (Mechanized), Fort Polk, LA

1982 – 120th Aviation Company, Fort Richardson, AK

1981 – 2nd Aviation Battalion, 2nd Infantry Division, Camp Casey, Korea

1980 – United States Army Aviation Center, Fort Rucker, AL

1979 – Aviation Division, Fifth United States Army, Fort Sam Houston, TX

1978 – Company B 2nd Aviation Battalion (Combat), 2nd Infantry Division, Camp Casey, Korea

Hutton Award

Major General Benjamin D. Foulois Memorial Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the Air Force major air command determined by the Chief of Staff, USAF to have achieved the best flying safety record during the award period. Major General Oscar Westover, then Chief of the Army Air Corps, approved the establishment of this award as the original Daedalian Trophy and made the first presentation on 21 September 1938 at an informal ceremony held outside the Post Headquarters building at March Field, California.

This trophy is presented each year during the Daedalian National Convention.

RECIPIENTS FROM 1938 - 2016

2016 – Air Mobility Command

2015 – Air Force Special Operations Command

2014 – Air Force Special Operations Command

2013 – Air Force Special Operations Command

2012 – Air National Guard

2011 – Air Mobility Command

2010 – United States Air Europe

2009 – Air Force Special Operations Command

2008 – Air Force Special Operations Command

2007 – Air Mobility Command

2006 – Air Force Special Operations Command

2005 – Pacific Air Forces Command

2004 – Air Combat Command

2003 – Air Mobility Command

2002 – Air Mobility Command

2001 – Air Force Special Operations Command

2000 – Pacific Air Forces

1999 – Air Mobility Command

1998 – Air Force Special Operations Command

1997 – Air Force Special Operations Command

1996 – Air Force Special Operations Command

1995 – Air Force Materiel Command

1994 – Air Mobility Command

1993 – Air Education and Training Command

1992 – Air Force Special Operations Command

1991 – Military Airlift Command

1990 – Military Airlift Command

1989 – Tactical Air Command

1988 – Military Airlift Command

1987 – Air Training Command

1986 – US Air Forces in Europe

1985 – Tactical Air Command

1984 – Air Training Command

1983 – Tactical Air Command

1982 – Air Training Command

1981 – Air National Guard

1980 – US Air Forces in Europe

1979 – Air Force Reserves

1978 – Strategic Air Command

1977 – Air Force Reserve

1976 – Air National Guard

1975 – Air Training Command

1974 – Tactical Air Command

1973 – Strategic Air Command

1972 – Military Airlift Command

1971 – Pacific Air Forces

1970 – Strategic Air Command

1969 – Aerospace Defense Command

1968 – Pacific Air Forces

1967 – Air Training Command

1966 – Military Airlift Command

1965 – Air Defense Command

1964 – Strategic Air Command

1963 – Military Air Transport Command

1962 – Air Training Command

1961 – Military Air Transport Command

1960 – Pacific Air Forces

1959 – Strategic Air Command

1958 – Tactical Air Command

1957 – Continental Air Command

1956 – Air Research & Development Command

1955 – Air Defense Command

1954 – Military Air Transport Service

1953 – Headquarters Command

1952 – Strategic Air Command

1951 – Strategic Air Command

1950 – Military Air Transport Service

1949 – Air Proving Ground

1948 – Headquarters Command

1940 – 1st Wing, GHQ Air Force

1939 – 1st Wing, GHQ Air Force

1938 – 19th Bombardment Group

Major General Benjamin D. Foulois Memorial Award

Colonel Franklin C. Wolfe Memorial Trophy – Daedalian Weapons System Award

A Daedalian trophy and award presented annually to individuals, groups, or organizations (military or civilian) adjudged to have contributed the most outstanding weapons system development which operates, in whole or in part, in the aerospace environment. The recipients are selected by the individual services from nominations submitted by the Department of the Army, the Navy, and the Air Force, and the award is made on a rotating basis and in that order.

The donor of this trophy, the late Colonel Franklin C. Wolfe, served as Assistant Chief and then Chief of the Armament Laboratory of the Army Air Forces Materiel Command at Wright Field, Ohio, from 1939 until his retirement in 1944.

This trophy is presented each year at the Daedalian National Convention.

RECIPIENTS FROM 1970 - 2016

2016 – 1-10 ATTACK RECONNAISSANCE BATTALION, 10th Aviation Regiment, 10th CAB, 10th Mountain Division, Task Force Dragon, Fort Drum, New York

2015 – Fleet Air Reconnaissance Four, Tinker AFB, OK

2014 – 645th Aeronautical Systems Group, Intelligence, Surveillance, Reconnaissance, and Special Operations Forces Directorate, Air Force Material Command

2013 – Delta Company, First Battalion 160th Special Operations Aviation Regiment

2012 – US Navy Direct Attack Weapons Team

2011 – AF Defense Meteorological Satellite Program (DMSP)

2010 – APACHE Project manager Office and the Unmanned Aircraft Systems Project Management Office

2009 – Battlefield Airborne Command Node (BACN Team)

2008 – E-2DAdvanced Hawkeye Integrated Test Team

2007 – Program Executive Office Aviation and Cargo Helicopter Project Management Office – Chinook Helicopter

2006 – Evolved Expendable Launch Vehicle Team (EELV)

2005 – Predator Systems Squadron

2004 – Tomahawk Weapons Team

2003 – Multiple Launch Rocket System, U. S. Army

2002 – Joint Direct Attack Munition, Joint Systems Program Office, Integrated Product Team, Air Force Materiel Command

2001 – AIM-9X Sidewinder Air to Air Missile Integrated Product Team, Naval Air Systems Command

1999 – F-22 System Program Office, Air Force Materiel Command

1998 – Joint Stand-Off Weapon

1997 – Longbow Hellfire Anti-Tank Missile System for US Army Aviation

1996 – C-17 System Program Office, Air Force Materiel Command

1995 – F/A-18E/F Super Hornet Integrated Program Team

1994 – United States Army Javelin Anti-Tank Missile Project Office

1993 – Joint STARS, USAF

1992 – Tomahawk Weapon System Team, USN

1991 – Team Apache AH-64, Army Aviation Systems Command

1990 – B-2 Weapons System Team, ASD, AFSC

1989 – SH 60F Helicopter Program, Naval Air Systems Command

1988 – OH-58D Helicopter, Army Helicopter Improvement Program, US Army

1987 – Low Altitude Navigation & Targeting Infrared for Night Systems Program Office, Air Force Systems Command

1986 – AV-8B Harrier II

1985 – AH-64, Apache, Combat Mission Simulator

1984 – B-1B System Program Office

1983 – HARM Weapon System, Naval Air Systems Command

1982 – United States Army/Hughes Helicopter Inc. Apache Team

1981 – Strategic Systems Program Office (management of the ALCM and B-52 OAS/CMI programs)

1980 – Naval Air Systems Command (A-6E TRAM All-Weather Attack Aircraft)

1979 – XM1 Tank System Project Office, US Army Materiel Development and Readiness Command, Warren, MI

1978 – F-16 System Program Office, ASD (AFSC), Wright Patterson AFB OH

1977 – Naval Air Systems Command and Naval Weapons Center, China Lake, CA

1976 – Utility Tactical Transport Aircraft System (UTTAS), US Army Aviation Systems Command

1975 – F-15 Systems Program Office, ASD (AFSC), Wright Patterson AFB, OH

1974 – Phoenix Missile System, Navy Air Systems Command, Washington, DC

1973 – TOW Project Office, US Army Missile Command, Redstone Arsenal AL & the Ballistic Research labs, Aberdeen MD

1972 – Aeronautical Systems Div. (AFSC), Wright Patterson AFB OH (AGM-65, Maverick)

1971 – Naval Air Systems Command, Washington DC (F-4 Weapons System)

1970 – Army Aviation Center, Fort Rucker AL (Army Armed Helicopter Weapon System)

Wolfe Memorial Trophy

Lieutenant General Harold L. George Civilian Airmanship Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the captain and/crew of a United States certified commercial airline that has, in the opinion of the Daedalian Awards Committee based on recommendations from, the Airline Pilots Association, the Air Transport Association, the Allied Pilots Association and the Southwest Pilots Association, demonstrated the most outstanding ability, judgment and/or heroism above and beyond normal operational requirements during the preceding calendar year.

Only the names of the captains of the airline crews who have won the award are listed below. It should be recognized, however, that crew teamwork is a vital factor in exceptional performance.

RECIPIENTS FROM 1956 - 2016

2016 – American Airlines Flight 1179, Captain Michael Chaney, First Officer Carolyn Reisz

2015 – US Air Flight 1825, Captain Michael Schatz, First Officer Brian Stefany

2014 – American Airlines Flight 164 Captain Chuck Meagher and First Officer Steven Bonenberger

2013 – American Airlines Flight 2282 Captain Malcolm Veley and First Officer Robert Drennan

2012 – American Airlines Flt 1295 Captain Steve Weigandt and First Officer Michael Horan

2011 – None awarded this year

2010 – Captain Boyd Hammack, United Airlines

2009 – None awarded this year

2008 – Antonio A. Romano, American Airlines

2007 – Steve Garbe , American Airlines

2006 – Paul Kovalchik , American Airlines

2005 – Arnold Tolbert, American Airlines

2004 – Kurt T. Jansen, American Airlines

2003 – Catherine Mertz, American Airlines

2002 – James Almlie, Federal Express Flight 5080

2001 – Hans Mantel, American Airlines Flight 63

2000 – Doug Schull, Continental Flight 60

1999 – Jeffrey Sakuda, United Airlines

1998 – Bruce Harris, Delta Airlines

1997 – Steven E. Fulmer, American Airlines

1996 – Roger Ways, Southwest Airlines

1995 – Edwin Gannaway, (posthumously), Atlantic Southeast Airlines

1994 – David G. Sanders, Federal Express

1993 – Lawrence L. Branstetter, Evergreen International Airlines

1992 – Robert G. Galloway, Hensen Airlines

1991 – Stephen C. Bowen, Northwest Airlines

1990 – William C. Query, Atlantic Southeast Airlines

1989 – David Cronin, United Airlines

1989 – Alfred C. Haynes, United Airlines

1988 – Robert Schornstheimer, Aloha Airlines

1987 – Ray A. Lamb, Flying Tiger Line

1986 – Thomas Sullivan, US Air

1985 – John L. Testrake, Trans World Airlines

1984 – Michael Oswald, Cascade Airways

1983 – James E. Gibson, Reeve Aleutian Airways

1982 – Thomas N. Prinster, Pilgrim Airlines

1981 – Stanley L. Bernstein, Air New England

1980 – Vernon F. Hansen, United Airlines

1979 – Richard Petrick, Flying Tiger Line

1978 – Charles E. Hersche, Continental Airlines

1977 – Jack McMahan, Delta Airlines

1976 – Greg E. Donald, United Airlines

1975 – Harold L. Hardy, American Airlines

1974 – William W. Moss, Pan American World Airways

1973 – Jack R. Shirley, Braniff International

1972 – William R. Haas, Southern Airways

1971 – Bobby E. Raines, Allegheny Airlines

1970 – Robert M. Wilbur, Jr., Eastern Airlines

1969 – James M. Cutler, Air West

1968 – No winner selected

1967 – William J. Donahue, Northeast Airlines

1966 – Charles J. White (posthumously),Eastern Airlines

1965 – Charles H. Kimes, Pan American World Airlines

1964 – Raymond J. Madden, Allegheny Airlines

1963 – Robert W. Freudigman, Mohawk Airlines

1962 – Robert E. McKenna, United Airlines

1961 – Milard W. Lossing, Allegheny Airlines

1960 – David G. Rall, Northwest Airlines

1959 – Daniel L. Boone, American Airlines

1958 – Stewart W. Hopkins, Delta Airlines

1957 – Gregory P. Thomas, Flying Tiger Line

1956 – Richard N. Ogg, Pan American World Airways

Brigadier General Frank P. Lahm Memorial Award For Flight Safety

The Lahm award was first considered in 1967 and arrangements were completed with the Air Training Command so as to allow its implementation in 1979. It is given annually to the Flying Training Wing judged by the Commander of the Air Training Command to have had the most effective flight safety program during the award period. Initially called the Daedalian Air Training Command Flight Safety Award, it was memorialized to General Lahm in 1981. General Lahm, one of the first two military pilots to learn to fly in 1909 from Wilbur Wright, was one of the original Military Aviators designated by General Order No 39 on 27 May 1913. He was the top authority for establishing flying training programs in the fledgling Air Service.

RECIPIENTS FROM 1979 - 2005

2005 – 71 Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

2004 – 71 Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

2003 – 71 Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

2002 – 314 Airlift Wing, Little Rock AFB, Arkansas

2001 – 14 Flying Training Wing, Columbus AFB, Mississippi

2000 – 324 Airlift Wing, Little Rock AFB, Arkansas

1999 – 97th Air Mobility Wing, Altus AFB, Oklahoma

1998 – 12th Flying Training Wing, Randolph AFB, Texas

1997 – 325th Fighter Wing, Tyndall AFB, Florida

1996 – 56th Fighter Wing, Luke AFB, Arizona

1995 – 71st Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

1994 – 58th Special Operations Wing, Luke AFB, Arizona

1993 – 14th Flying Training Wing, Columbus AFB, Mississippi

1992 – 12th Flying Training Wing, Randolph AFB, Texas

1991 – 71st Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

1990 – 323rd Flying Training Wing, Mather AFB, California

1989 – 82nd Flying Training Wing, Williams AFB, Arizona

1988 – 82nd Flying Training Wing, Williams AFB, Arizona

1987 – 323rd Flying Training Wing, Mather AFB, California

1986 – 12th Flying Training Wing, Randolph AFB, Texas

1985 – 71st Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

1984 – 64th Flying Training Wing, Reese AFB, Texas

1983 – 71st Flying Training Wing, Vance AFB, Oklahoma

1982 – 12th Flying Training Wing, Randolph AFB, Texas

1981 – 64th Flying Training Wing, Reese AFB, Texas

1980 – 80th Flying Training Wing, Sheppard AFB, Texas

1979 – 47th Flying Training Wing, Laughlin AFB, Texas

Lt. General Allen M. Burdett, Jr. Army Aviation Flight Safety Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the Army aviation training unit adjudged by the Commanding General, TRADOC, to have the most effective aircraft accident prevention program.

RECIPIENTS FROM 1970 - 2015

2013 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2012 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2011 – Echo Company, 305th Military Intelligence Battalion, Fort Huachuca, AZ

2010 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2009 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2008 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2007 – Not Awarded

2006 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2005 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, 110th Aviation Brigade

2004 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

2003 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

2002 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

2001 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

2000 – 1st Battalion, 223rd Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

1999 – Helicopter School Battalion, Aviation Training Brigade

1998 – C Company, 1st Battalion, 14th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade

1997 – Spanish Helicopter School Battalion, Aviation Training Brigade

1996 – 1st Battalion, 14th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1995 – C Company 1st Battalion, 223’a AVN REG, AV TR Brigade, Fort Rucker, Alabama

1994 – 1st Battalion, 223’d AVN Reg, AVN Tr Brig, Fort Rucker, Alabama

1993 – Helicopter School Battalion, School of the Americas, Fort Rucker, Alabama

1992 – 1st Battalion, 14th Aviation Regiment, Aviation Training, Fort Rucker Alabama

1991 – 1″ Aviation Battalion, 212th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1990 – F Company, 1st Aviation Battalion, 14th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1989 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1988 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1987 – 1st Battalion, 212th Aviation Regiment, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1986 – B Company, 9th Aviation Training Battalion, Aviation Training Brigade Fort Rucker, Alabama

1985 – A Company, 9th Aviation Training Battalion, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1984 – A Company, 7th Aviation Training Battalion, Aviation Training Brigade, Fort Rucker, Alabama

1983 – Combat Skills I Branch, Lowe Division, Dept of Flight Training, Fort Rucker, Alabama.

1982 – Combat Skills I Branch, Lowe Division, Dept of Flight Training, Fort Rucker, Alabama.

1981 – Aeroscout Branch, Hanchey Division, Dept of Flight Training, Fort Rucker, Alabama

1980 – Combat Skills I Branch, Lowe Division, Dept of Flight Training, Fort Rucker, Alabama

1979 – US Army Intelligence Center & School, Fort Huachuca, Arizona

1978 – Doss Aviation, Inc., Fort Rucker, Alabama

1977 – Branch 2, Advanced Division, Dept. of Undergraduate Flight Training

1976 – Branch 2, Advanced Division, Dept. of Undergraduate Flight Training

1975 – The Instrument Qualification Div., Dept. of Undergraduate Flight Training Fort Rucker, Alabama

1974 – The Instrument Qualification Div., Dept. of Undergraduate Flight Training Fort Rucker, Alabama

1973 – Branch 1, Contact Flight Div., Dept. of Undergraduate Training, USAAVANS, Fort Rucker, Alabama

1972 – Attack Helicopter Training Dept., US Army Aviation School Element, Hunter Army Airfield, Georgia

1971 – Tactical Training Div. , Dept of Tactics: US Army Aviation School Element, Hunter Army Airfield, Georgia

1970 – Airways Flight A-4, Fort Wolters, Texas

Admiral John H. Towers Flight Safety Award

A Daedalian trophy and award presented annually to the training squadron of the Naval Air Training Command adjudged by the Chief of Naval Air Training to have achieved the most outstanding record in its flight safety program. This award was established to honor the memory of Admiral John H. Towers, one of the Navy’s foremost pioneer aviators. Among his many accomplishments were the establishment of the first Navy flying school at Pensacola, Florida, his command of the first successful transatlantic flight in 1919 and his distinguished service in the Pacific area during WWII.

RECIPIENTS FROM 1968 - 2008

2008 – Training Squadron 10, NAS Pensacola, FL

2007 – Training Squadron 31, NAS Corpus Christi, TX

2006 – Air Force Special Operations Command

2005 – Pacific Air Forces Command

2004 – Training Squadron 31, NAS Corpus Christi, TX

2003 – Training Squadron 7, NAS Meridian, MS

2002 – Helicopter Training Squadron 18, NAS Milton, FL

2001 – Training Squadron 7, NAS Meridian, MS

2000 – Training Squadron 2, NAS Whiting Field, FL

1999 – Training Squadron 27, NAS Corpus Christi, TX

1998 – Training Squadron 3, NAS Whiting, FL

1997 – Training Squadron 27, NAS Corpus Christi, TX

1996 – Training Squadron 7, NAS Meridian, MS

1995 – Training Squadron 86, NAS Pensacola, FL

1994 – Training Squadron 22, NAS Kingsville, TX

1993 – Training Squadron 31, NAS Corpus Christi, TX

1992 – Helicopter Training Squadron 8, NAS Whiting, FL

1991 – Training Squadron 26, NAS Beeville, TX, Training Squadron 22, NAS Kingsville, TX

1990 – Training Squadron 26, NAS Beeville, TX

1989 – Training Squadron 22, NAS, Kingsville, TX

1988 – Training Squadron 23, NAS, Kingsville, TX

1987 – Training Squadron 19, NAS, Meridian, MS

1986 – Training Squadron 6, NAS Whiting Field, Milton, FL

1985 – Training Squadron 28, NAS, Corpus Christi, TX

1984 – Training Squadron 9, NAS, Meridian, MS

1983 – Training Squadron 24, NAS Chase Field, Beeville, TX

1982 – Training Squadron 24, NAS Chase Field, Beeville, TX

1981 – Training Squadron 6, NAS Whiting Field, Milton, FL

1980 – Helicopter Training Squadron 8, NAS Whiting Field, Milton, FL

1979 – Helicopter Training Squadron 8, NAS Whiting Field, Milton, FL

1978 – Training Squadron 10, NAS, Pensacola, FL

1977 – Training Squadron 19, NAS, Meridian, Mississippi

1976 – Training Squadron 25, NAS, Chase Field, Beeville, TX

1975 – Training Squadron 26, NAS, Chase Field, Beeville, Texas

1974 – Training Squadron 19, NAS, Meridian, MS

1973 – Training Squadron 5, Saufley Field, Pensacola, FL

1972 – Training Squadron 27, NAS, Corpus Christi, TX

1971 – Training Squadron 5, Saufley Field, Pensacola, FL

1970 – Training Squadron 21, NAS, Kingsville, TX

1969 – Training Squadron 21, NAS, Kingsville, TX

1968 – Training Squadron 21, NAS, Kingsville, TX

United States Coast Guard Exceptional Aviator Award

A Daedalian trophy presented annually to an aviator selected by the United States Coast Guard. Selection is based on exceptional deeds performed to assure mission success, acts of valor as an aviator, or an extraordinary display of courage or leadership in the air in support of air operations.

RECIPIENTS FROM 1999 - 2016

2016 – LT Paul Johansen

2015 – LCDR Eric D. Oliphant

2014 – LCDR David A. Middleton

2013 – LCDR James Kenshalo

2012 – LCDR Vincent Jansen

2011 – LT William Snyder

2010 – LCDR Bill Strickland

2009 – LCDR Sean J. O’Brien

2008 – LCDR Mark W. Turner

2007 – LCDR Eric Smith

2006 – LCDR Walter Horne

2005 – LCDR Timothy A. Tobiasz

2004 – LT Timothy W. Eason

2003 – LTJG Shane Hill

2002 – LCDR Melissa L. Rivera

2001 – LCDR David Walker

2000 – LCDR Brian Moore

1999 – LCDR Robert P. Yerex

United States Coast Guard Exceptional Award

United States Air Force Exceptional Aviator Award

A Daedalian trophy presented annually to an aviator selected by the United States Air Force. Selection is based on exceptional deeds performed to assure mission success, acts of valor as an aviator, or an extraordinary display of courage or leadership in the air in support of air operations.

RECIPIENTS FROM 1998 - 2016

2016 –Major Shaun A. Hoeltje

2015 – Captain John C. Powers

2014 – Captain Aaron W. Kiser

2013 – Major Jeffrey L. Taylor

2012 – Major Eric Sobecki

2011 – Major Patrick O. Dugan

2010 – Captain Michael Richard

2009 – Captain Wayne K. Dirkes

2008 – Captain Jeremiah W. Parvin

2007 – Captain Kurt C. Helphinstine

2006 – Captain Matthew W. Robins

2005 – Captain Keith Wolak

2004 – Captain Craig D. Prather

2003 – Captain Michael R. Drowley

2002 – Major David H. Tabor

2001 – Major Melvin G. Dealie

2000 – Major Edward B. Morris

1999 – Major Sonny P. Blinkinsop

1998 – Captain John D. Bean

United States Air Force – Exceptional Pilot Award

United States Army Exceptional Aviator Award

A Daedalian trophy presented annually to an aviator selected by the United States Army. Selection is based on exceptional deeds performed to assure mission success, acts of valor as an aviator, or an extraordinary display of courage or leadership in the air in support of air operations.

RECIPIENTS FROM 1999 - 2016

2016 – 1LT Matthew Norcia

2015 – CW3 James B. Kafer

2014 – CW4 Michael J. Siler

2013 – CW4 Bradley J. Nelson

2012 – CW5 Doug Englen

2011 – CW5 Richard E. Arnold

2010 – CW3 Alex Swyryn

2009 – CW2 Raymond J. Andrel

2008 – CW3 James E. Morrow, III

2007 – CW4 Michael L. Keenan

2006 – CW3 James Dowdy

2005 – CW4 Roger A. Graf

2004 – CW3 Stephen T. Wells

2003 – CW3 Raymond Hout

2002 – Captain John Patrick Davis

2001 – CWO4 James E. Hardy, Jr.

2000 – Captain Edward F. Mandril

1999 – CWO3 Michael Turner

United States Navy Exceptional Aviator Award

A Daedalian trophy presented annually to an aviator selected by the United States Navy. Selection is based on exceptional deeds performed to assure mission success, acts of valor as an aviator, or an extraordinary display of courage or leadership in the air in support of air operations.

RECIPIENTS FROM 1998 - 2016

2016 – LT Justin P. Waskey

2015 – LT Brennin S. Colegrove

2014 – LT Adam Manley

2013 – LT Aaron Ochalek

2012 – LT Graham Cleveland

2011 – LT Eric J. Reidelbach

2010 – LCDR Tracey Gendreau

2009 – LT Scott Welles

2008 – LCDR C. Spencer Abbot

2007 – LCDR WIlliam H. Mallory, LT William M. Mathis

2006 – LT Michael Zaiko

2005 – LCDR Kevin T. Aanestad

2004 – LCDR Kevin D. Harms

2003 – LT Matthew Stoll

2002 – CDR Thomas J. Quinn

2001 – LCDR Daniel L. Cheever

2000 – LCDR Scott R. Gallagher

1999 – LCDR Scott A. McClure

1998 – LCDR Alton E. Ross, Jr.

United States Marine Corps Exceptional Aviator Award

A Daedalian trophy presented annually to an aviator selected by the United States Marine Corps. Selection is based on exceptional deeds performed to assure mission success, acts of valor as an aviator, or an extraordinary display of courage or leadership in the air in support of air operations.

RECIPIENTS FROM 2007 - 2016

2016 – Major Travis L. Patterson

2015 – Not awarded yet

2014 – Captain Eric B. Phillips

2013 – Maj Brian D. Psolka

2012 – Maj Troy Callahan

2011 – Capt Lawrence O. Jones

2010 – Capt David Bailey

2009 – Captain Alexis L. Paschedag

2008 – Major Michael M. Richman

2007 – Major Derek M. Brannon

Major General Warren R. Carter Logistics Readiness Award

A Daedalian trophy and award presented annually by the Air Force chief of staff to the base-level unit having achieved the best supply effectiveness record in support of mission aircraft and/or weapons in the U.S. Air Force.

RECIPIENTS FROM 1962 - 2016

2016 – 48th Logistics Readiness Squadron, RAF Lakenheath, United Kingdom

2015 – 325 th Logistics Readiness Squadron, Tyndall AFB, FL

2014 – 52nd Logistics Readiness Squadron, Spangdahlem AB, Germany

2013 – 49th Logistics Readiness Squadron, Holloman AFB, NM

2012 – 99th Logistics Readiness Squadron, Nellis AFB, NV

2011 – 49th Logistics Readiness Squadron, Holloman AFB, NM

2010 – 20th Logistics Readiness Squadron, Shaw AFB, SC

2009 – 56th Logistics Readiness Squadron, Luke AFB, AZ

2008 – 60th Logistics Readiness Squadron, Travis AFB, CA

2007 – 62nd Logistics Rediness Squadron, McChord AFB, WA

2006 – 435th Logistics Readiness Squadron, Ramstein AB, Germany

2005 – 18th Logistics Readiness Squadron, Kadena AB, Japan

2004 – 1st Logistics Readiness Squadron, Langley AFB, VA

2003 – 92th Logistics Readiness Squadron, Fairchild AFB, WA

2002 – 86th Logistics Readiness Squadron, Ramstein AB, Germany

2001 – 100th Supply Squadron, RAF Mildenhall, UK

2000 – 31st Supply Squadron, Aviano AB, Italy

1999 – 60th Supply Squadron, Travis AFB, CA

1998 – 48th Supply Squadron, RAF Lakenheath, UK

1997 – 20th Supply Squadron, Shaw AFB, SC

1996 – 49th Supply Squadron, Holloman AFB, NM

1995 – 56th Supply Squadron, Luke AFB, AZ

1994 – 3rd Supply Squadron, Elmendorf AFB, AK

1993 – 646th Supply Squadron, Eglin AFB, FL

1992 – 343rd Supply Squadron, Eielson AFB, AK

1991 – 18th Supply Squadron, Kadena AB, Japan

1990 – 50th Supply Squadron, Hahn AB, Germany

1989 – 56th Supply Squadron, MacDill AFB, FL

1988 – 554th Supply Squadron, Nellis AFB, NV

1987 – 92nd Supply Squadron, Fairchild AFB, WA

1986 – 380th Supply Squadron, Plattsburgh AFB, NY

1985 – AH-64, Apache, Combat Mission

1984 – 317th Supply Squadron, Pope AFB, NC

1983 – 62nd Supply Squadron, McChord AFB, WA

1982 – 3rd Supply Squadron, Clark AB, Phillipines

1981 – 323rd Supply Squadron, Mather AFB, CA

1980 – 8th Supply Squadron, Kunsan AB, Korea

1979 – 374th Supply Squadron, Moody AFB, GA

1978 – 12th Supply Squadron, Randolph AFB, TX

1977 – 15th Supply Squadron, 15th Air Base Wing, Hickam AFB, HI

1976 – 15th Supply Squadron, 15th Air Base Wing, Hickam AFB, HI

1975 – 50th Supply Squadron, 50th Tactical Fighter Wing, APO NY 09109

1974 – 29th Supply Squadron, 29th Flt Training Wing, Craig AFB, AL

1973 – 4th Supply Squadron, 4th Tactical Fighter Wing, Seymour Johnson AFB, NC

1972 – 31st Supply Squadron, 31st Tactical Fighter Wing, Homestead AFB, FL

1971 – 3535th Supply Squadron, Mather AFB, CA

1970 – 5010th Combat Support Group, Eielson AFB, AK (Supply)

1969 – 60th Military Airlift Wing, Travis AFB, CA (Base Supply)

1968 – Base Level Supply, Cannon AFB, NM

1967 – 82nd Supply Sq, 832nd Air Div, Cannon AFB, NM (Base Supply)

1966 – 835th Air Division, McConnell AFB, KS (Base Supply)

1965 – 354th Tactical Fighter Wing, Myrtle Beach AFB, SC (Base Supply)

1964 – 328th Fighter Wing, Richards-Gebaur AFB, MO (Base Supply)

1963 – 41st Air Division, Yokota AB, Japan (Base Supply)

1962 – 96th Strategic Aerospace Wing, Dyess AFB, TX (Base Supply)

Major General Warren R. Carter Readiness Trophy – Daedalian Logistics Readiness Award

Major General Clements McMullen Weapon System Maintenance Award

A Daedalian trophy and award presented annually to a wing-level Air Force unit determined by Headquarters USAF to have the best weapon system maintenance record for the preceding calendar year.
This trophy is presented each year during the Daedalian National Convention.

RECIPIENTS FROM 1960 - 2016

2016 – 509th and 131st Maintenance Group, Whiteman AFB, MO

2015 – 27th Special Operations Maintenance Group, Cannon AFB, NM

2014 – 1st Special Operation Maintenance Group, Hurlburt Field, FL

2013 – 60th/349th Maintenance Group, Travis AFB, CA

2012 – 27th Special Operations Maintenance Group, Cannon AFB, NM

2011 – 23rd Maintenance Group, Moody AFB, GA

2010 – 31st Maintenance Group, Aviano AB, Italy

2009 – 52nd Maintenance Group, Spangdahlem AB, Germany

2008 – 437th and 315th Maintenance Groups, Charleston AFB, SC

2007 – 1st Special Operations Maintenance Group, Hurlburt Field, FL

2006 – 56th Fighter Wing, Luke AFB, AZ

2005 – 3rd Wing, Elmendorf AFB, AK

2004 – 60/349 Air Mobility Wing, Travis AFB, CA

2003 – 27th Fighter Wing, Cannon AFB, NM

2002 – 62/446th Airlift Wing, McChord AFB, WA

2001 – 354th Fighter Wing, Eielson AFB, AK

2000 – 20th Fighter Wing, Shaw AFB, SC

1999 – 16th Logistics Group, Hurlburt Field, FL

1998 – 3rd Wing, Elmendorf AFB, AK

1997 – 437th Airlift Wing and 315th Airlift Wing, Charleston AFB, SC

1996 – 56th Fighter Wing, Luke AFB, AZ

1995 – 48th Fighter Wing, Lakenheath, England

1994 – 325th Fighter Wing, Tyndall AFB, FL

1993 – 20th Fighter Wing, Shaw AFB, SC

1992 – 47th Flying Training Wing, Laughlin AFB, FL

1991 – 3246th Test Wing, Eglin AFB, FL

1990 – 1st Special Operations Wing, Hurlburt Field, FL

1989 – 28th Bombardment Wing, Ellsworth AFB, SD

1988 – 363rd Tactical Fighter Wing, Shaw AFB, SC

1987 – 416th Bombardment Wing, Griffiss AFB, NY

1986 – 50th Tactical Fighter Wing, Hahn AB, Germany

1985 – 416th Bombardment Wing, Griffiss AFB, NY

1984 – 23rd Tactical Fighter Wing, England AFB, LA

1983 – 18th Tactical Fighter Wing, Kadena AB, Japan

1982 – 31st Tactical Training Wing, Homestead AFB, FL

1981 – 81st Tactical Fighter Wing, RAF Bentwaters, England

1980 – 18th Tactical Fighter Wing, Kadena AB, Japan

1979 – 52nd Tactical Fighter Wing, Spangdahlem AB, Germany

1978 – 347th Tactical Fighter Wing, Moody AFB, GA

1977 – 36th Tactical Fighter Wing, Bitburg AB, Germany

1976 – 366th Tactical Fighter Wing, Mountain Home AFB, ID

1975 – 436th Military Airlift Wing, Dover AFB, DE

1974 – 119th Fighter Interceptor Group, Hector Field, Fargo, ND

1973 – 119th Flying Training Wing, Dover AFB, DE

1972 – 03 CAM Wing, Moody AFB, GA

1971 – 8th Special Operations Wing, Ubon Airfield, Thailand

1970 – 1st Special Operations Wing, Hurlburt Field, FL

1969 – 4780th Air Defense Wing, Perrin AFB, TX

1968 – 75th Tactical Reconnaissance Wing, Bergstom AFB, TX

1967 – 35th Tactical Fighter Wing, Phan Rang AB, Republic of Vietnam

1966 – 18th Tactical Fighter Wing, Kadena AB, Okinawa

1965 – 7th Bombardment Wing, Carswell AFB, TX

1964 – 405th Fighter Wing, Clark AB, Philippines

1963 – 1502nd Air Transport Wing, Hickam AFB, HI

1962 – 81st Tactical Fighter Wing, RAF Station, Bentwaters, England

1961 – 3rd Bombardment Wing, Tactical, Yokota AB, Japan

1960 – 3500th Maintenance Supply Group, Reese AFB, TX

Major McMullen Weapon System – Maintenance Award

General Curtis E. LeMay Services Award

(Formerly the Morale, Welfare and Recreation Award)

A Daedalian trophy and award presented annually to the Air Force unit (large base) adjudged by Headquarters, USAF to have had the best overall special services program in the Air Force during the award period.

This trophy was donated by the late Colonel Joseph A. Wilson, USAF (Ret) and initially designated the Special Services Award. It is now known as the General Curtis E. LeMay Services Award in tribute to General LeMay whose long and distinguished career was highlighted by his command of the Strategic Air Command from 1948-1957, his service as Vice Chief of Staff of the Air Force from 1957-1961 and his role as Air Force Chief of Staff from 1961-1965.

RECIPIENTS FROM 1965 - 2016

2016 – Joint Base Elmendorf-Richardson, AK

2015 – Peterson AFB, CO

2014 – Joint Base Elmendorf-Richardson, AK

2012 – Offutt AFB, NE

2011 – Aviano AB, Italy

2010 – Peterson AFB, CO

2009 – Yokota AB, Japan

2008 – Lackland AFB, TX

2007 – Randolph AFB, TX (AETC)

2006 – Tinker AFB, OK (AFMC)

2005 – Kadena AB, Japan (PACAF)

2004 – Ramstein AB, Germany (USAFE)

2003 – Misawa AB, Japan (PACAF)

2002 – Hurlburt Field, FL (AFSOC)

2001 – Robins AFB, GA (AFMC)

2000 – Minot AFB, ND (ACC)

1999 – Kadena AB, Japan (PACAF)

1998 – Hickam AFB, HI (PACAF)

1997 – Hurlburt Field, FL (AFSOC)

1996 – Lackland AFB, TX (AETC)

1995 – Lackland AFB, TX (AETC)

1994 – Eglin AFB, FL (AFSC)

1993 – Peterson AFB, CO (AFSPACE)

1992 – Minot AFB, ND

1991 – Langley AFB, VA (TAC)

1990 – Norton AFB, CA (MAC)

1989 – Eglin AFB, FL (AFSC)

1988 – Clark AB, Philippines (PACAF)

1987 – Lackland AFB, TX (ATC)

1986 – MacDill AFB, FL (TAC)

1985 – Hickam AFB, HI (PACAF)

1984 – Kirtland AFB, NM (MAC)

1983 – Vandenberg AFB, CA (SAC)

1982 – Kadena AB, Japan (PACAF)

1981 – Hickam AFB, HI (PACAF)

1980 – Clark AB, Philippines (PACAF)

1978-79 – RAF Lakenheath, England

1977 – Charleston AFB, SC (MAC)

1976 – Seymour-Johnson AFB, NC (TAC)

1975 – Clark AB, Philippines (PACAF)

1974 – Offutt AFB, NE (SAC)

1973 – Clark AB, Philippines (PACAF)

1972 – Norton AFB, CA (MAC)

1971 – Randolph AFB, TX (ATC)

1970 – Kelly AFB, TX (AFLC)

1969 – McConnell AFB, KS (TAC)

1968 – Edwards AFB, CA (AFSC)

1967 – Ramstein AB, Germany (USAFE)

1966 – Misawa AB, Japan (PACAF)

1965 – Keelser AFB, MS (ATC)

Major General Eugene L. Eubank Services Award

A Daedalian Trophy and award presented annually to the Air Force unit (small base) adjudged by Headquarters, USAF to have had the best overall special services program in the Air Force during the award period.

This trophy was named for Major General Eugene L. Eubank, who was a World War I aviator and a Founder Member of the Daedalians.

RECIPIENTS FROM 1990 - 2016

2016 – Patrick AFB, FL

2015 – Patrick AFB, FL

2014 – U.S. Air Force Academy, CO

2013 – Lajes Field, Azores

2012 – Lajes Field, Azores

2011 – Holloman AFB, NM (ACC)

2010 – Yokota AB, Japan

2009 – Aviano AB, Italy (USAFE)

2008 – Aviano AB, Italy (USAFE)

2007 – Incirlik Air Base, Turkey (USAFE)

2006 – Andersen AFB, Guam (PACAF)

2005 – Spangdahlem AB, GE (USAFE)

2004 – Minot AFB, ND (ACC)

2003 – Incirlik AB, Turkey (USAFE)

2002 – Incirlik AB, Turkey (USAFE)

2001 – Malstrom AFB (AFSPC)

2000 – Minot AFB, ND (ACC)

1999 – Kunsan AB, Korea (PACAF)

1998 – Patrick AFB, FL (AFSPC)

1997 – Ellsworth AFB, SD (ACC)

1996 – Mountain Home AFB, ID (ACC)

1995 – Mountain Home AFB, ID (ACC)

1994 – March AFB, CA (AFRC)

1993 – Whiteman AFB, MO (ACC)

1992 – Vandenberg AFB, CA (AFSPC)

1991 – Mountain Home AFB, ID (ACC)

1990 – Plattsburgh AFB, NY (SAC)

General Muir S. Fairchild Educational Achievement Award

A Daedalian trophy and award presented annually to a member or members of the Air University adjudged by the Commander, Air University, to have made the most significant contribution to Air University education or to Air Force education in general.

This trophy was named for Gen Muir S. Fairchild, a Daedalian Founder Member and first commander of Air University.

RECIPIENTS FROM 1964 - 2016

2016 – Major Christina Rusnock

2015 – Barnes Center for Enlisted Education, Academic Affairs Directorate

2014 – Colonel Richard J. Bailey Jr.

2013 – Captain Steven P. Jordan

2012 – Jeanne M Holm Center for Officer Accessions and Citizen Development

2011 – Thomas L. Barnes Center Office of Academic Affairs

2010 – Squadron Officer College

2009 – Paul W. Airey Noncommissioned Officer Academy

2008 – Distance Learning Directorate, Air Command and Staff College

2007 – Curriculum Directorate, Air Force Officer Accession and Training Schools

2006 – Squadron Officer College (SOC), Maxwell AFB, AL

2005 – Dr. Royce H. Dasinger, Squadron Officer College (SOC), Maxwell AFB, AL

2004 – Air Command and Staff College (ACSC), Maxwell AFB, AL

2003 – Directorate of Education and Curriculum, Air Command and Staff College (ACSC), Maxwell AFB, AL

2002 – Squadron Officer College (SOC), Maxwell AFB, AL

2001 – Squadron Officer College (SOC), Maxwell AFB, AL

2000 – Squadron Officer College (SOC), Maxwell AFB, AL

1999 – Directorate of Education and Curriculum, Air Command and Staff College (ACSC), Maxwell AFB, AL

1998 – Col Edward C. Holland III, Air War College, Maxwell AFB, AL

1997 – Major Mark J. Conversino, School of Advanced Airpower Studies, Maxwell AFB

1996 – Commissioned Officer Training Program Development Team, Maxwell AFB, AL

1995 – Air Command and Staff College, (ACSC) Maxwell AFB, AL

1994 – Faculty and Staff Air Command and Staff College (ACSC) Maxwell AFB, AL

1993 – Lt Colonel Larry A. Weaver, ACSC, Maxwell AFB, AL

1992 – Directorate of Associate Programs, Air Command and Staff College (ACSC) Maxwell AFB, AL

1991 – Airpower Research Institute, Center for Aerospace Doctrine, Research, and Education (Cadre), Maxwell AFB, AL

1990 – Air Force Wargaming Center, Center for Aerospace Doctrine, Research and Education, Maxwell AFB, AL

1989 – Low-Intensity Conflict Branch, Air Command and Staff College, Maxwell AFB, Alabama

1988 – Major Michael A. White, Air Command and Staff College Maxwell AFB, Alabama.

1987 – Ira C Eaker Center for Professional Development Maxwell AFB, Alabama

1986 – Air Command and Staff College Directorate of Associate Programs

1985 – Colonel Dennis M Drew, Center for Aerospace Doctrine, Research, and Education

1984 – Dr. Robert P. Steel, AFIT

1983 – Mechanical Engineering Faculty, AFIT

1982 – Col Kenneth J. Almwich, Air War College

1981 – CMS Mark H. Topper, USAF Senior Noncommissioned Officer Academy

1980 – LTC Henry A. Staley, Chief of the Staff Communications and Research Division, AVSV, Maxwell, AFB, Alabama

1979 – Mr Virgil R. Rehg, Professor of Quantitative Methods, School of Systems and Logistics, AFIT, Wright Patterson AFB, Ohio

1978 – Col Donaldson D. Frizzell, Director of Resident Programs, Air War College

1977 – Col Carl R. Carlson, USAF Commandant, Academic Instruction and Foreign Officers School, Air University, Maxwell AFB, Alabama

1976 – Staff Communications and Research Div ACSC

1975 – MG Frank H Simolaitis, Commandant, AFIT

1974 – Col George K Barsom, Jr, Chief Education Programs Division DCS/Pers HQ USAF and Commander, 3825th Academic Service Group

1973 – BG William H. Ginn, Jr., Chief, Management Science Studies, AWC Vice Commandant, SOS and Commandant ACSC

1972 – Maj Richard Zock, Chief, Economics Div, Professional Military Comptroller Course, AU Institute of Professional Development

1971 – Dr James C. Shelburne, Education Advisor tot eh AU Commander

1970 – Dr. Kenneth R. Whiting, Aerospace Studies Institute, Air University, Maxwell AFB, Alabama

1969 – Maj Gerryl C Sipple, SOS Maxwell AFB, Alabama

1968 – MG Jack N. Donohew, Commandant, Air War College and Vice Commander of Air University

1967 – BG John Buckner

1966 – MG Cecil E. Combs, USAF Institute of Technology Wright Patterson AFB, Ohio

1965 – Directors and Staff of the Extension Course Institute, AU

1964 – LG Ralph P. Swafford, Jr., Commandant, AFIT, Vice Commander & Commander of Air University

General Muir S. Fairchild – Educational Achievement Award

HARMON AWARD

Awarded since 1959 in memory of Lieutenant Generals Millard F. and Hubert R. Harmon, to the outstanding U.S. Air Force Academy cadet in the order of graduation.

SPONSOR: 1960-Present

1959 – Bradley C. Hosmer

1960 – Alex D. Zimmerman

1961 – John D. Sullivan, Jr.

1962 – Peter D. Robinson

1963 – Sam W. Westbrook III

1964 – Robert L. Sansom

1965 – Victor L. Genez

1966 – Charles M. Koliner

1967 – Daniel I. Twomey

1968 – Cary D. Hunter

1969 – Steven D. Sturm

1970 – Steven J. Berta

1971 – Larry D. Autry

1972 – Donald A. Peppers

1973 – Clay A. Stewart

1974 – Robert H. Gibbs

1975 – William K. Davis

1976 – Luckey M. Dunn

1977 – Michael T. Devlin

1978 – Richard A. Searfoss

1979 – David M. Rhodes

1980 – Mark W. Graper

1981 – John W. McLendon

1982 – David M. Snyder

1983 – Richard L. Fullerton

1984 – Keith W. Heien

1985 – Mark C. Hatfield

1986 – Terrie A. McLaughlin

1987 – Jeffrey M. Rhodes

1988 – Douglas B. Seagraves

1989 – Scott M. Salmon

1990 – Brittany J. Thurber

1991 – James P. Dutton, Jr.

1992 – Samuel C. Hinote

1993 – Brendan M. Harris

1994 – Jackkrit Thammavichai (Thailand AF)

1995 – Chung Guan Low (Singapore)

1996 – Jacob B. Oldham

1997 – James E. Smith

1998 – Jeremy S. Gordon

1999 – Thomas Ryan Space

2000 – Tracy K. Tinianow

2001 – Matthew B. Obenchain

2002 – Charles M. Trickey

2003 – Tyler W. Robarge

2004 – James M. Valpiani

2005 – Andrew J. Sellers

2006 – Paul C. Tisa

2007 – Aaron E Barrow

2008 – Hila Levy

2009 – Bradley R Dewees

2010 – Bradford D Waldie

2011 – Frank H Schmidt Jr.

2012 – Dustin L Hayhurst

2013 – Zebulon J Hanley

2014 – David J McCarthy

2015 – Rebecca A. Esselstein

2016 – Jeffrey R. Herrala

2017 – Young Y. Wu

Prior Name of Award: General Order of Merit 1959-1965, and Graduation Order of Merit 1966-1980
Prior Sponsor: 1959-1960 Mr. James Landauer 14” sterling silver bowl presented 1959-1976

Daedalian Distinguished Achievement Award

Presented as warranted to active Daedalians in good standing in recognition of outstanding feats of airmanship or other related and enduring achievements in the field of aeronautics. (First awarded in 1984.)

Criteria

  1. This award is established to recognize outstanding feats of airmanship or other aviation related achievements by active Daedalians in good standing. It will be awarded when and as often as circumstances warrant its presentation. This award is not intended to reward Daedalians for exceptional service to the Daedalian organization.
  2. The award is a pendant, attached to a ribbon and may be worn around the neck at official Daedalian or other appropriate functions.
  3. Nominees must be living and agree to accept the award. The presentation normally will be made at the annual Daedalian Convention. If the recipient is not able to attend the convention, other suitable arrangements will be made for the presentation.
  4. Procedures for nomination:

(1) Only active Daedalians in good standing may submit nominations for this award.

(2) The nomination, limited to 200 words or less, will be submitted to the National Headquarters of the Order of Daedalians accompanied by the following:

(a)The nominee’s agreement in writing to accept his award if presented.

(b) Supporting attachments, if necessary, but not to exceed three pages.

                                   (c Complete biographical information on the nominee.

                                   (d) Nominee’s photograph 3 x 5 or larger (in color).

The Awards Committee will review all nominations and submit their recommendations to the Board of Directors. Selection of a nominee to receive the Daedalian Distinguished Achievement Award requires the favorable vote from a majority of the members of the Board of Directors.

RECIPIENTS FROM 1984 - 2001

2001 – Col Eileen M. Collins

1993 – Col Joseph W. Kittinger

1990 – Lt Col Samuel C. Burgess

1986 – Lt Col Richard G. Rutan

1984 – Lt Col Donald L. Rodewald

Joe Foss Award For Excellence

Criteria

  1.  This award is established to recognize excellence in manned aerial flight.  It is awarded when circumstances warrant its presentation.  This award is restricted to current or former military pilots and should reflect recent manned aerial flight activity.
  2.  Procedures for nomination:

           (1)  Flight Captains may nominate current or former military pilots whose aerial accomplishments demonstrate excellence.  The award may reflect a single notable flight or for a consistent pattern of flying excellence.  Nominations will be forwarded to the National Adjutant.

           (2)  The letter of nomination, should not exceed one page and be accompanied with the following:

                       (b) A citation of 100 words or less in which the achievements of the nominee would be outlined.

                       (c) Supporting attachments, as necessary, not to exceed three pages.

                       (d)  Complete biographical information on the nominee.

                       (e) Nominees’ photograph (color 3x5 inches or larger)

  1.  The Awards Committee will review nominations and submit their recommendations to the Board of Directors.  Approval of the Brigadier General Joe Foss Award will require a majority vote of the members of the Board of Directors.  When approved the award will be presented by a Daedalian in a suitable setting.
RECIPIENTS FROM 2012 - 2013

2013 – Major Anthony P. Massett

2013 – Major Jeremy D. Wimer

2012 – Captain Ashly Barnes, USAF

Daedalian – Citation of Honor

Presented as warranted to individuals for extraordinary achievements or contributions that further the Tenets and Objectives of the Order. (First awarded in 1967.)

Criteria – Does not have to be a Daedalian. Should be fitting to those who have won the award previously.

RECIPIENTS FROM 1967 - 1991

1991 – Sergeant Troy A. Dunlap, USA

1991 – Staff Sergeant Daniel J. Stamaris Jr. USA

1991 – Major Rhonda Cornum, USA

1990 – Yvonne de Ridder Files

1988 – Anne Brusselmans

1987 – Elbert L. Rutan

1987 – Jeana Yeager

1986 – Dr. James J. Park

1967 – Milton Caniff

 

Daedalian Distinguished Graduate Award at the Army Aviation School, Ft. Rucker

 

RECIPIENTS FROM 1967 - 1991

Daedalian JROTC Achievement Medal

High Schools may request the medals from a local flight in their area. High schools may also order directly though Graco Awards. National Headquarters for the Daedalians provides medals to participating Daedalian Flights. The HQ does not provide medals to individual JROTC units.

The Daedalians provides a certificate, which can be presented to the student at the time they are presented the award. There is also qualification data and the presentation information which should be read during the presentation of the award by a local Daedalian or JROTC instructor.

jrotc
jrotc medal